Większość nosicieli okularów nie zawraca sobie głowy czyszczeniem szkieł okularowych. Chwyci rękaw koszuli, potrze i spokój. Jednak, aby utrzymać jakość szkieł okularowych, nie należy tego robić. Za każdym razem, gdy szkła są nieprawidłowo czyszczone, ich powierzchnia jest drapana. Te zadrapania nie tylko szkodzą estetycznemu widokowi okularów, ale także Państwa wzrokowi. Przygotowaliśmy dokładny przewodnik, co należy zrobić, aby temu zapobiec.
Mycie okularów
Przede wszystkim okulary należy myć w letniej wodzie (gorąca woda może uszkodzić warstwę ochronną okularów). W ten sposób lżej jest usunąć wszelki kurz i zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić soczewkę czyszcząc ją na sucho.
Sama woda często nie wystarcza do umycia tych zanieczyszczeń, dlatego zaleca się stosowanie detergentu do mycia naczyń. Wystarczy zaledwie kilku kropli, ale należy się upewnić, czy detergent do zmywania naczyń nie zawiera balsamu do rąk. Wymyć należy nie tylko szkła, ale również ramę, na której także zbierają się zanieczyszczenia. Te później dotykają naszej skóry, więc nie powinniśmy je lekceważyć.
W samym końcu wszystko dokładnie spłukujemy wodą. Ostrożność jest ważna, ponieważ źle spłukany detergent do mycia naczyń może prowadzić do jeszcze większego zabrudzenia soczewek.
Czyszczenie okularów
Dokładnie opłukujemy okulary i sprawdzamy, czy nie pozostał żaden brud. Do czyszczenia okularów wybieramy ręcznik kuchenny, który praliśmy bez dodatku płynu zmiękczającego (środek zmiękczający może zabrudzać soczewki). Radzimy wybrać ręcznik do czyszczenia szklanek i kielichów, i delikatnie wytrzeć okulary. Aby dokładnie wyczyścić okulary, wybieramy ściereczkę z mikrofibry, którą można kupić w sklepach optycznych i fotograficznych.
Czego nie powinno się robić czyszcząc okulary
- Nie należy czyścić okularów rękawem koszuli lub innym materiałem, zwłaszcza jeśli soczewki okularowe są suche. Pozwala to łatwo zarysować powierzchnię okularów.
- Do czyszczenia okularów nie należy używać środka do czyszczenia powierzchni szklanych. Te produkty zawierają składniki, które mogą uszkodzić soczewki okularowe i szklaną powierzchnię (na przykład – antyrefleksyjną).
- Do czyszczenia okularów nie należy używać ręczników papierowych, serwetek lub papieru toaletowego. Takie materiały mają tendencję do pozostawiania małego, prawie niezauważalnego pyłu na powierzchni szkła.
Okulary są jak buty: ich długowieczność zależy od tego, jak się nimi zaopiekuje. Dlatego nie należy lekceważyć dokładnych porad i ulubione okulary będą cieszyć przez kilka lat.