Soczewki kontaktowe SONY – wizja przyszłości

W opublikowanym wcześniej artykule zrobiliśmy przegląd soczewek kontaktowych i technologii. Tym razem będziemy wgłębiać się w jedną z wówczas wymienionych innowacji – soczewki z możliwością filmowania i robienia zdjęć!

Wszystkie filmy science fiction, wcześniej lub później, stają się już nie fantastyką, ale rzeczywistością. Dzieje się tak również ze zwykłymi soczewkami kontaktowymi. Zdolność do zapisu i zrobienia zdjęcia własnymi oczami stanie się możliwa dzięki wprowadzeniu przez firmę SONY inteligentnych soczewek.

7 japońskich naukowców, wynalazców tych soczewek, już opracowują małe urządzenie, które pozwoli nam zapisywać lub usuwać, a także oglądać obrazy, nagrane swoimi oczami! Wszystkie sceny z filmów, w których bohater filmu, za pomocą soczewek w oczach, widzi obrazy – bliska przyszłość i rzeczywistość!

Te małe, inteligentne soczewki kontaktowe mogą być kontrolowane przez mrugnięcie. Ich zarządzanie opiera się na fakcie, że niekontrolowane mrugnięcia można odróżnić od kontrolowanych. W patencie stwierdzono, że normalny czas mrugnięcia wynosi zazwyczaj od 0,2 sekundy do 0,4. Dlatego, gdy czas mrugnięcia przekracza 0,5 sekundy, występuje ono świadomie. Ponadto miniaturowe czujniki piezoelektryczne wykrywają te ruchy oczu, przekształcając ciśnienie, temperaturę i moc w energię elektryczną. Najlepsze jest to, że użytkownicy będą mogli zdecydować się na przemyślane ruchy oczu dla różnych czynności, np. nagranie wizualne.

Ten innowacyjny zestaw soczewek kontaktowych zawiera wyświetlacz elektroluminescencyjny do oglądania obrazów i wideo. Wbudowany magnetowid umożliwia użytkownikowi powiększenie, ustawienie autofocusu. Ponadto soczewki posiadają również opcje kontroli ekspozycji i diafragmy. Mają również wbudowany żyroskop, przeznaczony do wykrywania pochylenia głowy. Po wykryciu pochylenia wideo jest dostosowywane. Ponadto te soczewki kontaktowe są zasilane indukcją elektromagnetyczną, gdy prąd elektryczny jest generowany z powodu niewielkiego ruchu przewodów pola magnetycznego. Więc takie soczewki kontaktowe będą mogły być używane przez cały dzień.

Wszystkie soczewki kontaktowe zmieniające lub podkreślające kolor oczu zostaną niedługo zapomniane. Będziemy nagrywać filmy I robić zdjęcia swoimi oczami przy pomocy jednego lub kilku mrugnięć! Cóż, a na razie zostańmy przy klasyce – przy starych dobrych, soczewkach kontaktowych, przeznaczonych do korekty wzroku lub koloru oczu.

Leave a Reply