Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Płyn do soczewek kontaktowych: jak wybrać właściwy?

Wiele czynników wpływa na doznania podczas noszenia soczewek kontaktowych: mają być wygodne, mieć odpowiednią średnicę, krzywiznę bazową i moc, dodatkowo należy zadbać o higienę rąk i właściwy termin użytkowania. Dlatego, by czuć się świetnie przez cały okres korzystania z soczewek, nie wystarcza jedynie wybrać te najlepsze. Konieczna jest również właściwa pielęgnacja, której nie da się wyobrazić bez skutecznych płynów. O czym należy wiedzieć podczas wybierania płynu do soczewek kontaktowych?

Po do jest potrzebny płyn do soczewek kontaktowych?

Podczas noszenia soczewek na ich powierzchnię ze środowiska trafiają i osiadają różne osady, w tym również białka. Cały ten niepotrzebny „bagaż“ może nie tylko zmniejszyć widoczność, lecz także spowodować podrażnienie oczu, które zaczynają się czerwienić, swędzieć, a osoba nosząca soczewki może mieć uczucie, że w jej oku jest jakieś ciało obce. Jedną z podstawowych funkcji płynu do soczewek kontaktowych – usuwanie osadów. Pozwala to na utrzymanie soczewek w czystości, a tym samym na zachowanie dobrego zdrowia oczu.

Płyn do soczewek kontaktowych usuwa bakterie
Płyn do soczewek kontaktowych usuwa bakterie

Płyn do soczewek kontaktowych również dezynfekuje – neutralizuje różne bakterie i mikroorganizmy, które mogłyby spowodować choroby oczu, na przykład zapalenie oczu. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo, że, nosząc soczewki, w jakikolwiek sposób uszkodzimy oczy.

Dlatego też płyn do soczewek kontaktowych jest niezbędny nie tylko do utrzymania dobrego stanu soczewek podczas noszenia, ale również zapewnia, że soczewki pozostaną bezpieczną metodą korygowania wzroku, niedziałającą negatywnie na zdrowie oczu.

Wszystko, czego potrzebujesz – w jednym pojemniku

Z czasem roztwory do soczewek stały się niezwykle uniwersalne. Jeden płyn pełni wszystkie funkcje i gwarantuje właściwą pielęgnację soczewek kontaktowych. Większość płynów do miękkich soczewek kontaktowych:

  • Czyści zabrudzenia;
  • Usuwa nagromadzone białka i zapobiega ich szybkiemu tworzeniu się;
  • Dezynfekuje;
  • Nadaje się do płukania soczewek oraz przechowywania nocą;
  • Zachowuje niezbędny poziom wilgoci na powierzchni soczewek kontaktowych.
Najpopularniejsze płyny do soczewek kontaktowych
Najpopularniejsze płyny do soczewek kontaktowych

Na rynku można znaleźć nawet takie roztwory, które nie wymagają czyszczenia soczewek kontaktowych opuszkami palców tak, by po osadzie nie zostało nawet śladu. Wystarczy na pewien czas (najczęściej na okres nie mniej niż 6 godzin) zanurzyć soczewki w płynie, a wszystkie niezbędne procesy oczyszczania odbędą się zupełnie automatycznie.

Taka wszechstronność płynów do oczyszczania pozwala na właściwą higienę soczewek kontaktowych.

Czy do długoterminowych i kolorowych soczewek płyn jest potrzebny?

Większość użytkowników soczewek kontaktowych, którzy wybrali te długoterminowe, są niezwykle zadowoleni, gdyż mogą całkowicie uniknąć rutynowej pielęgnacji soczewek każdego ranka i wieczoru. Jednak nawet podczas noszenia takiego typu soczewek kontaktowych, nie uda się całkowicie uniknąć zanieczyszczeń, trafiających ze środowiska, dlatego zaleca się przynajmniej raz w tygodniu wyjąć je, starannie wyczyścić i pozostawić w płynie przez całą noc.

Soczewki kolorowe
Soczewki kolorowe

Kolejna skrajność – to użytkownicy kolorowych soczewek. Niektórzy z nich kupują takie soczewki nawet bez skonsultowania się z lekarzem. Ich zdaniem, soczewki o dioptriach -0,00 zwalniają z obowiązku konsultacji z lekarzem. A szkoda, gdyż właśnie wtedy omawiane są możliwości korzystania z soczewek kontaktowych i zasady ich pielęgnacji.

Zdarzają się wypadki, gdy osoba, która się całkowicie nie zna na noszeniu soczewek, ani przez chwilę nie pomyśli o kupieniu specjalnego płynu. Czy można się w takiej sytuacji dziwić, że soczewki przykleiły się do ścianek pojemniczka, że dziwnie szczypią oczy, gdy się soczewki przepłucze wodą? Brrr…

Płyn do soczewek kontaktowych natomiast nie jest zupełnie potrzebny do pielęgnacji soczewek jednodniowych. Po założeniu z rana, wieczorem koniecznie należy je zdjąć i wyrzucić.

Dodatkowe funkcje dla oczu wrażliwych

Chociaż większość płynów do miękkich soczewek kontaktowych posiada te same właściwości, jednak ich skład oraz substancje czynne znacznie się różnią. Dlatego ulubiony roztwór Twego kolegi niekoniecznie sprawdzi się w Twoim wypadku.

Jak wygląda odrzucenie? Jeżeli po włożeniu soczewek kontaktowych, wypłukanych w pewnym płynie, czujesz, że Twoje oczy są podrażnione, zaczerwienione i powtarza się to już nie po raz pierwszy czy drugi, należy poszukać innego środka pielęgnacji.

Teraz można znaleźć wiele płynów do soczewek z dodatkami ziołowymi, mającymi zbawienny wpływ na wrażliwe oczy. To płyny z dodatkiem rumianku, o właściwościach przeciwzapalnych, dlatego będzie szczególnie pomocny w wypadku oczu alergicznych i skutecznie ukoi podrażnienie. Zawierają również świetlik łąkowy, który uchroni oczy przed mimowolnym łzawieniem, zmęczeniem i zaczerwienieniem.

Termin ważności płynu do soczewek nie jest wieczny

Każdy użytkownik soczewek kontaktowych, który chce uniknąć podrażnienia oczu i zachować czystość soczewek, powinien pamiętać o instrukcji obsługi. Nie należy korzystać z płynu dłużej, niż zostało wskazane na opakowaniu.

Większość płynów należy wykorzystać w ciągu 3 miesięcy od chwili otworzenia pojemnika. Właściwości tego i innych roztworów dezynfekujących po upływie terminu ważności ulegają zmianie, dlatego korzystanie z niego może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Dbaj o swoje oczy!

Leave a Reply