Podrozy

Soczewki kontaktowe w podróży: jak się właściwie przygotować?

Jakie lato bez wakacji?! To czas, kiedy wielu z nas spieszy uciec z pracy na dłuższy czas i wyrusza na wycieczki na przyrodę lub w dalsze wojaże. Jak można zagwarantować, że wakacje miną gładko, jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez soczewek kontaktowych? Przedstawiamy kilka porad dla osób, noszących soczewki, które pozwolą na zadbanie o oczy tak, by podróż zostawiła po sobie jedynie miłe wspomnienia.

Zabierz ze sobą płyn i pojemniczki

pojeminczkiNa te dwie najważniejsze atrybuty właściwej pielęgnacji soczewek powinieneś znaleźć specjalne miejsce w swoim podręcznym bagażu. Szczególnie podczas podróży samolotem. Jeżeli niechcący podczas podróży do Paryża we Francji Twój bagaż poleci do Paryża w Teksasie (USA), przejdzie niemało czasu, zanim odzyskasz swoje środki do pielęgnacji soczewek, które zostawiłeś w walizce lub plecaku. Warto jest więcej zabrać je ze sobą. W ten sposób unikniesz dodatkowego stresu, szukając odpowiednich środków w kraju docelowym.

Weź pod uwagę długość wakacji i dokładnie policz, ile płynu będziesz potrzebował: czy wystarczy małe opakowanie, czy jednak należy wziąć ze sobą coś większego. Jeżeli podczas wakacji będziesz musiał zmienić miesięczne lub dwutygodniowe soczewki, zalecamy wrzucić do bagażu dodatkowy pojemniczek.

Przewożenie cieczy

Jeżeli czeka Cię podróż samolotem, nie zapomnij o ciśnieniu, które może odczuć przewożony w ten sposób bagaż. Jeżeli chcesz uniknąć wylania się płynu i niepotrzebnych problemów (mokre rzeczy i mniejszy zapas środków pielęgnujących), przewoź płyn w specjalnej szczelnej torebce.

Najlepsze wyjście – jednodniowe soczewki kontaktowe

Podróż zapewne byłaby bardziej przyjemna, żeby tego pojemnika z płynem nie trzeba było ze sobą zabierać w ogóle. Jest to możliwe – wystarczy dwutygodniowe czy miesięczne soczewki zastąpić jednodniowymi. Z rana założyć, wieczorem – wyrzucić do kosza, nowy dzień zaczynając już z nową parą. Żadnych problemów i mniej czasu, straconego na właściwą pielęgnację i dezynfekcję soczewek. A cóż można powiedzieć o sytuacjach, gdy zachowanie właściwej higieny jest zupełnie niemożliwe, na przykład, podczas biwakowania na przyrodzie…

Na nieprzewidziane sytuacje – dodatkowa para soczewek albo recepta

Jeżeli podczas imprezy zgubisz soczewkę albo podczas zakładania, zdejmowania czy pielęgnacji porwiesz, przyda Ci się ta dodatkowa para, którą powinieneś mieć ze sobą. W najgorszym wypadku, miej przy sobie informację wraz z dokładna specyfikacją noszonych soczewek (moc, krzywizna, średnica). W razie potrzeby, w najbliższej optyce będziesz mógł nabyć odpowiednią parę.

Plan B: okulary

okularyZawsze możesz się okazać w sytuacji, kiedy prognozowanie, jak się zachowa Twoje ciało, będzie trudne. Oczy nie są tu wyjątkiem. Suche powietrze w samolocie, nieodpowiednia klimatyzacja w pomieszczeniu a nawet nowe otoczenie z dużą ilością nieznanych alergenów mogą podrażnić oczy tak, że z soczewek będziesz musiał czasowo zrezygnować. Wtedy zastąpią je okulary, które na wszelki wypadek warto ze sobą zadbać.  Przecież ostrość widzenia podczas wakacji jest prawdopodobnie najważniejsza.

Oczy – to nasze okno na świat. Podczas zwiedzania nowych, nieznanych miejsc doskonały wzrok – to podstawa. Przecież, utrwalając w pamięci obrazy, zachowujemy niezapomniane przeżycia, które będą nas rozgrzewały aż do kolejnych wakacji. A być może nawet przez całe życie. Zadbaj o to, by Twoje oczy zawsze i wszędzie doskonale Ci służyły.

Leave a Reply