„Jedz marchewki, a będziesz miał dobry wzrok” – któż mógłby pomyśleć, że w dzieciństwie setki razy słyszana fraza jest KŁAMSTWEM?! (Prawdopodobnie doświadczyłeś teraz nie mniejszy uraz psychiczny niż wtedy, gdy pewnego dnia dowiedziałeś się, że Święty Mikołaj nie istnieje.) Nie będziemy tu jednak wrogo Cię nastawiali wobec tego uroczego warzywa. Marchew jest bogata w beta-karoten, który naprawdę dba o dobry stan Twoich oczu. Niestety, nie poprawisz nią wzroku nawet wtedy, gdy będziesz codziennie zjadał kilogram marchewek. Oczywiście, zawsze możesz spróbować – przez jakiś czas nie będziesz potrzebował zabiegów w solarium, a i bycie lekko pomarańczowym może być przecież całkiem zabawne.
Więc nie będziemy tu kłamać – spożywanie tej lub innej grupy produktów na pewno nie zwróci nam świetnego wzroku (niestety, iluzja o tym, że w gabinecie okulistycznym możesz zobaczyć nie tylko trzecią, lecz również i siódmą linijkę, prysła jak bańka mydlana). Jednak odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych chorób oczu, dlatego uwzględnić poniższe produkty żywnościowe w swojej diecie naprawdę warto.
Substancje odżywcze
Warto wiedzieć, że podstawowe substancje, odpowiedzialne za zdrowe oczy, to luteina i zeaksantyna – podstawa większości suplementów diety na oczy. Ten przyjazny dla oczu tandem:
-
Chroni oczy przed promieniowaniem UV i sztucznym oświetleniem;
-
Zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy;
-
Ograniczy negatywny wpływ wolnych rodników.
Tym wyróżnia się również często występująca w produktach żywnościowych witamina C, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3. Po co więc masz zażywać pigułki i kapsułki, jeżeli możesz pozyskać te same substancje w o wiele smaczniejszej formie? Poniżej wymienione produkty skrywają mnóstwo ratowników Twego organizmu.
Warzywa liściaste

Powiesz: „Nie jestem przecież roślinożercą” czy też „Żadna sałata nie doda mi skrzydeł”? W takim razie nie zapomnij przynajmniej o uzupełnianiu dań mięsnych, ryb, ziemniaczanych lub pasty warzywami liściastymi.
Jajka

Ten sycący produkt zawiera nie tylko 13 witamin (A, grupa B, E, D), kwas foliowy, wapń i żelazo, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też wspomniane już wcześniej luteinę i zeaksantynę oraz cynk, zapobiegające chorobom, przejawiającym się m.in. ślepotą. Dlatego przynajmniej kilka razy w tygodniu dołącz do swojej diety jajka.
Owoce cytrusowe i jagody

Rozpocznij poranek ze szklanką świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego w dłoni, a w godzinach lunchu uracz swoje podniebienie jagodowym smoothie (ten napój jest teraz niezwykle popularny wśród wszystkich zdrowo odżywiających się osób). Jest to pomysł, który warto zrealizować (choć pewnie proces wyciskania soku i przygotowania smoothie nie wywołuje w Tobie okrzyku radości). Takie zdrowe napoje nie tylko wzmocnią układ odpornościowy, ale też zmniejszą ryzyko występowania niektórych chorób oczu.
Migdały

Istnieje wiele rodzajów orzechów, ale chyba najbardziej korzystnymi dla oczu są migdały. To źródło witaminy E, która także jest niezbędna do utrzymania dobrego wzroku. Dlatego warto jest doprawić nimi śniadaniowy jogurt, zdrowe owocowo-jagodowe smoothie czy sałatkę.
Łosoś

Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 może zaostrzyć zespół suchego oka. Chcesz utrzymać świeżość oczu i zdrowy wygląd? Do swojej diety koniecznie dodaj łososia. (Szczególnie podczas pracy w warunkach zwiększających ryzyko suchych oczu: nieodpowiednia klimatyzacja, ogrzewanie, praca przy komputerze, i in.)
Oczy – to jeden z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała, odpowiedzialny za niezwykle ważny zmysł – zmysł wzroku. Dlatego dla każdego z nas ważne jest utrzymanie go w dobrym stanie jak najdłużej. Właściwa dieta – to jeden z kroczków ku zdrowszym i piękniejszym oczom.