Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych: szokujące fakty

Nie mamy zamiaru robić z tego artykułu swoistego pręgierza. Niechaj ten artykuł stanie się opiekuńczaą przestrogą wszystkim gagatkom, którym należy się powtórka zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych. Istnieje bowiem zagrożenie, że w innym wypadku jakiś niedobry zarazek „wlepi dwóję” za niedostateczną wiedzę o noszeniu soczewek kontaktowych i w dodatku dostarczy w prezencie zapalenie oczu lub inne nieprzyjemne doznania.

Przedstawiamy więc garść „brudnej” statystyki, która aż kłuje w oczy (w tym wypadku nie tylko w przenośni, ale również dosłownie). Może i Ty należysz do jednej z poniższych kategorii użytkowników soczewek?

„Praktyczni”: 57% użytkowników będzie nosiło soczewki kontaktowe dłużej, niż zaleca instrukcja

Tak, tak. Mówimy tu o tych, którzy jednodniowe soczewki kontaktowe „elastycznie” dostosowują do noszenia przez dwa tygodnie, z dwutygodniowych korzystają przez miesiąc, a z miesięcznych – przez cały rok… (Oczywiście nieco przesadzamy, ale czy możesz z ręką na sercu stwierdzić, że zawsze uczciwie wymieniałeś soczewki na nowe po upływie 30 dni?)
Jeżeli przez tydzień lub dwa będziesz nosił tą samą parę skarpet, pewnie ci to nie zaszkodzi. (O ile nie weźmiemy pod uwagę unoszący się w powietrzu nieprzyjemny smród, co aż nos wykręca i zepsuje relacje z kolegami z pracy, przyjaciółmi i najbliższymi.) Soczewki jednak są w stałym i bezpośrednim kontakcie z jednym z najbardziej delikatnych narządów człowieka – oczyma, bez których jeden z najważniejszych zmysłów – wzrok – nie mógłby istnieć.
Soczewki kontaktowe należy wymieniać wtedy, kiedy jest to wskazane, ponieważ:
• nie zważając na ich nowoczesność, z biegiem czasu zaczynają się na nich gromadzić różne naloty i osady białkowe, podrażniające i wzmacniające wrażliwość oka;
 mikroorganizmy i bakterie, które z czasem również zaczynają występować na powierzchni soczewek, mogą spowodować bardziej poważne choroby oczu. Często wręcz uniemożliwiają noszenie soczewek kontaktowych przez jakiś czas;
• spowodowane długim noszeniem mikropęknięcia na krawędziach soczewek kontaktowych mogą zarysować powierzchnię rogówki, a tym samym uszkodzić oczy.

„Maksymaliści”: 21% użytkowników nie zdejmuje soczewek kontaktowych na noc

Nie mówimy tu oczywiście o tych, którzy korzystają z soczewek kontaktowych przeznaczonych do ciągłego noszenia, zwanych czasem „na dzień i na noc”. Jednak nawet taki rodzaj soczewek poleca się od czasu do czasu zdjąć i dobrze zdezynfekować w specjalnym roztworze, zostawiając je tam na całą noc.
Mówimy tu jednak o tych, którzy próbują otrzymać największe korzyści ze wszystkiego, dlatego też sądzą, że jednodniowe soczewki lub soczewki przeznaczone do noszenia w dzień będą idealnie się nadawały również i na noc. (Do tej kategorii, rzecz jasna, trafiają również i imprezowicze, którzy o czwartej nad ranem nie zamartwiają się tym, z kim mają spędzić noc. P.S. Mówimy tu nadal o soczewkach kontaktowych . :))
Takie „korzyści” bardzo szybko mogą się stać prawdziwą niedźwiedzią przysługą. Dlaczego? To proste: soczewki kontaktowe, przeznaczone do noszenia w dzień bardzo często nie mają wystarczającej przepuszczalności tlenu, która pozwoliłaby na zapewnienie właściwego samopoczucia oczu podczas snu. Dlatego też przed snem należy je wyjąć i umieścić w specjalnym pojemniku z płynem dezynfekującym, gdzie osad zostanie usunięty. Natomiast oczy w tym czasie będą mogły odpocząć.

„Sterylni”: 35% użytkowników nie myje rąk przed zakładaniem/zdejmowaniem soczewek kontaktowych

Ci ostatni zapewne wierzą, że mieszkają w bańce, o którą jak o ścianę odbijają się brud i bakterie ze środowiska. Tacy użytkownicy soczewek powinni jak najprędzej wrócić ze świata bajek do gorzkiej rzeczywistości – otacza nas mnóstwo mikroorganizmów, wpływających na nasze zdrowie. Bardzo często jest to wpływ negatywny.
Dlatego też mycie rąk przed kontaktem soczewek i oczu jest konieczne. W taki sposób na ich powierzchni znajdzie się o wiele mniej cząstek, które mogą spowodować podrażnienie oka, oraz bakterii, powodujących choroby oczu.
Jak prawidłowo umyć ręce?
• Należy korzystać z mydła, który nie zawiera olejów i substancji zapachowych;
• Ręce wycierać ręcznikiem bez kłaczków.
W taki sposób można zapobiec gromadzeniu się cząstek podrażniających oczu na powierzchni soczewki.

„Wszechwiedzący”: 53% użytkowników kupuje kolorowe soczewki kontaktowe bez recepty

„Mam świetny wzrok, więc po co mam iść do lekarza? Chcę mieć piwne oczy, i tyle” – myśli sobie „wszechwiedzący” posiadacz szkieł kontaktowych. Rzeczywiście, może powstać pytanie: czy konsultacja specjalisty jest potrzebna nawet wtedy, gdy kupuję soczewki bez dioptrii?
Nie wszystko zależy jedynie od mocy soczewek. Oprócz dioptrii są jeszcze inne parametry, które zapewniają wygodne korzystanie z soczewek i dobre samopoczucie. To promienie krzywizny i średnica. Można je ustalić podczas wizyty u lekarza okulisty.
Oprócz tego, pomoże on wyjaśnić, czy osoba może nosić soczewki kontaktowe oraz opowie o podstawowych zasadach pielęgnacji, podzieli się też inną przydatną informacją. Dlatego też taka wizyta jest konieczna szczególnie w wypadku osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych.
Cóż, przedstawiliśmy kilka niesamowitych liczb, które mówią same za siebie: nie wszyscy i nie zawsze są odpowiedzialnymi użytkownikami soczewek. Należysz do którejś z powyższych kategorii? Być może przyda Ci się powtórka z zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Przydatne informacje: Praktyczny przewodnik właściwego noszenia soczewek znajdziesz na stronie www.domsoczewki.pl, gdzie wyskakujące okienko zaproponuje Ci pobranie go za darmo.

Leave a Reply