Chyba przynajmniej raz w życiu każda osoba, która już od dłuższego czasu nosi soczewki kontaktowe, ma za sobą historię takowego niepowodzenia. Używana przez zaledwie kilka dni, pęknięta w niezwykle ważnym momencie życia soczewka, gdy obok nie ma zapasowej, wywołuje zapewne nie tylko tyradę przekleństw, ale także stres. Jak się chronić przed uszkodzeniem soczewek kontaktowych?
Nie dotykaj paznokciami
Kiedy wyjmujesz soczewkę z oka czy też z pojemniczka, używasz rąk. Właśnie w tym momencie powinieneś być szczególnie ostrożny i delikatny. Dotyczy to nie tylko posiadaczek przepięknych długich paznokci. Nieostrożne, wydawałoby się wręcz niezauważalne drapnięcie może spowodować rozerwanie soczewki. Choć będzie to wiadomość rozczarowująca dla starannie pielęgnujących swoje paznokcie osób, należy wiedzieć, że zaleca się je zawsze obcinać krótko. Jeżeli nie ma takiej możliwości (czy też chęci), przynajmniej podczas wybierania soczewek z pojemniczka należałoby korzystać ze specjalnej pęsety.
Gdy krawędzie się skleją, używaj płynu do soczewek
Jeżeli po wyjęciu soczewki z oka lub z pojemniczka skleiły się jej krawędzie, nie próbuj oddzielać ich palcami. W wypadku, gdy soczewka będzie zbyt sucha, może zostać uszkodzona. Zanurz soczewkę w pojemniczku ze specjalnym płynem lub po prostu spryskaj ją płynem, trzymając na dłoni i zaczekaj, aż krawędzie same się odkleją.
Przechowuj soczewki w wilgoci
Zawsze przechowuj soczewki w wilgoci – służy do tego specjalny roztwór do soczewek, w którym zanurzasz soczewki na noc. Jeżeli soczewki zaczynają wysychać w oku, zwilż je, a tym samym i swoje oczy specjalnymi nawilżającymi kropelkami.
Nalewaj więcej płynu do pojemniczka
Nie żałuj roztworu do przechowywania soczewek, który nalewasz do pojemniczka. Jeżeli nalejesz zbyt mało płynu, soczewki mogą wyschnąć i podczas wyjmowania pęknąć. Wypełniaj więc pojemniczek po brzegi.
Nie trzyj oczu, gdy nosisz soczewki
Niekiedy zapominamy się, przecieramy oczy, w których są soczewki. Takie nieostrożne działania może spowodować pęknięcie soczewki już w oku. W takim wypadku soczewka może spowodować nieprzyjemne podrażnienie oka, dlatego należy unikać dotykania oczu, gdy masz na sobie soczewki.
Co robić, jeżeli soczewka pęka?
Nie należy jej dalej używać. Nierówna krawędź, która powstaje podczas pęknięcia, nie tylko podrażni oko (będziesz czuł ciało obce w oku), ale też może uszkodzić rogówkę. Jeżeli poczujesz jakiekolwiek uszkodzenie soczewki, należy ją niezwłocznie wyjąć z oka. Tylko w taki sposób unikniesz poważniejszych obrażeń.