Nie jedna nosząca soczewki kontaktowe osoba, która okulary chowa na dnie głębokiej szuflady, zatańczyłaby bogom taniec dziękczynny wokół ogniska w podzięce za ten wspaniały wynalazek. Soczewki kontaktowe stały się doskonałą alternatywą dla okularów i znacznie ułatwiły życie rzeszom ludzi, dlatego wielu karci samych siebie, że nie zaczęło stosować je wcześniej. Niestety, niektóre lęki, spowodowane brakiem informacji oraz bezpodstawne mity, przypominające opowieści babuni, często przez lata opóźniały stosowanie soczewek kontaktowych. Przedstawiamy 9 błędnych „prawd”, które możemy z łatwością obalić.
1. Trudne w użyciu
Trudno zaprzeczyć, że należy nabrać wprawy w szybkim nakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych. Jednakże nikt nie jest wszechwiedzącym od urodzenia, dlatego trochę praktyki wystarczy, by krok po kroku nauczyć się zakładać soczewki, aż póki stanie się to normalną, nietrwającą długo rutyną.
Oczywiście, jeżeli nosisz niejednodniowe soczewki kontaktowe, przeznaczone jedynie do dziennego użytku, powinieneś zadbać o ich właściwą pielęgnację. Jednak w tym wypadku nie jest to trudne, a jedynie wymagające chwili wolnego czasu.
2. Nie mogę nosić soczewek
Ależ możesz! Nowoczesne technologie produkcji soczewek kontaktowych pozwalają na to, by mógł się nimi cieszyć praktycznie każdy – nawet osoby z prezbiopią (starczowzrocznością) i astygmatyzmem z powodzeniem dobiorą sobie właściwe soczewki. Soczewki kontaktowe o wysokiej przepuszczalności tlenu zapewnią komfort noszenia również osobom cierpiącym na suchość oczu czy nadwrażliwość.
3. Jestem zbyt młody
Nie ma ustalonej oficjalne granicy wieku noszenia soczewek kontaktowych. Jeżeli lekarz uzna, że konkretna osoba jest wystarczająco dojrzała, potrafi nosić soczewki kontaktowe i właściwie o nie zadbać, wiek nie stanie na przeszkodzie.
4. Jestem za stary
Jeżeli soczewki kontaktowe nie powodują dyskomfortu, a proces zakładania i zdejmowania – problemów, nawet osoby na emeryturze z gromadką wnuków będą mogły nosić soczewki. I nie ma znaczenia, czy jest to krótkowzroczność, czy też na przykład starczowzroczność – na rynku są również specjalne soczewki wieloogniskowe, przeznaczone do korygowania prezbiopii, które pozwolą na rozwiązanie problemu słabnącego wzroku.
5. Soczewki kontaktowe nie są bezpieczne podczas uprawiania sportu
Soczewki świetnie dopasowują się do powierzchni oka, dlatego uprawianie w nich sportu jest nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane. O wiele większy dyskomfort, jak i prawdopodobieństwo urazu będzie Ci towarzyszyło, jeżeli na boisko piłkarskie wybiegniesz w okularach.
Podczas uprawiania sportów wodnych konieczne jest zakładanie specjalnych okularów pływackich, które zabezpieczą soczewki kontaktowe przed wyparciem z oka.
6. Niewygodnie
Bynajmniej. Dzięki nowoczesnym technologiom, po zakończeniu krótkiego procesu adaptacyjnego osoby noszące soczewki kontaktowe w ogóle nie czują, że mają coś w oczach – soczewki są tak cienkie i idealnie przylegające. W wypadku okularów sytuacja jest odwrotna.. Nie tylko są one zawsze widoczne, ale też ciągle je czuć na nosie.
Bezproblemowe noszenie soczewek kontaktowych zapewni ich właściwy wybór. Należy zadbać o dokładną krzywiznę bazową, średnicę, moc oraz o przepustowość tlenu (szczególnie w tym wypadku, jeżeli osoba cierpi na suchość oczu).
7. Powoduje problemy zdrowotne
To prawda, że noszenie soczewek kontaktowych nieznacznie zwiększa ryzyko pewnych chorób oczu (suchość, infekcje). Nie powinno to dziwić, ponieważ soczewki mają bezpośredni kontakt z gałką oczną. Jednakże przestrzeganie wszystkich zasad noszenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych pomoże uniknąć tych problemów. Wszystko zależy od poczucia odpowiedzialności osoby, która nosi soczewki.
8. Mogą wypaść
Soczewki starej generacji rzeczywiście mogły wypaść podczas intensywnego uprawiania sportu lub innych sposobów aktywnego spędzania czasu. Jednak produkowane obecnie soczewki są idealnie dopasowane do kształtu oka i świetnie do niego przylegają. Szansa, że wypadną, jest więc znikoma.
9. Mogą „zniknąć” w oku
Jest to niemożliwe chociażby z powodu budowy oka. Pokrywająca oko spojówka łączy się z powieką, chroniąc oko, by żadne obce ciało nie dostało się poza nią. Nieprawidłowo założona soczewka kontaktowa może, w najgorszym wypadku, wśliznąć się pod powiekę, ale nie na tyle, by nie można jej było wybrać samemu.
A więc, więcej odwagi i mniej nieuzasadnionych lęków! Soczewki kontaktowe są doskonałym zamiennikiem okularów, ułatwiającym życie osobom z wadami wzroku.