Parametry soczewek

Krzywizna bazowa, średnica… Co powinniśmy wiedzieć o parametrach soczewek?

Decydując się na nowe soczewki kontaktowe i zamawiając je przez internet, naiwnie wierzymy, że do wybrania odpowiednich wystarczy wiedza o ostrości naszego wzroku. Jednak nie wszystko jest tak proste. Jeżeli zależy nam na tym, by noszenie soczewek było wygodne i przyjemne, powinniśmy zadbać o dopasowanie parametrów soczewek do cech naszego oka. Prawdziwa „zabawa“ zaczyna się właśnie tu – kiedy próbujemy zrozumieć znaczenie enigmatycznych wyrażeń: „krzywizna bazowa“, „średnica“ czy „przepuszczalność tlenu“. Spróbujmy je dokładnie wyjaśnić.

Biofinity parametry

Na tym obrazku można zobaczyć parametry jednych z najpopularniejszych w świecie miesięcznych soczewek „Biofinity“, które będą służyły nam jako przykład podczas wyjaśnień, na czym polegają poszczególne cechy.

Okres noszenia

W zależności od składu soczewek i innych parametrów, soczewki kontaktowe można podzielić na kategorie według czasu noszenia. Są to następujące kategorie:

  • KalanderJednodniowe – to soczewki kontaktowe, przeznaczone do jednorazowego użytku: z rana wystarczy założyć nową parę, natomiast wieczorem należy je wybrać i wyrzucić do kosza. Takie soczewki zapewniają mniejsze podrażnienie oczu, a prawdopodobieństwo, że do oczu trafią bakterie, znacznie się zmniejsza. Często preferują je osoby, prowadzący aktywny styl życia, które często nie mają czasu na właściwą pielęgnację soczewek i sprawdzanie, czy te o dłuższym terminie noszenia już należy wymienić na nowe. Ponadto, półki i szafki łazienkowe nie są wypełnione różnymi produktami pielęgnacji soczewek: roztworami i pojemniczkami. Nie zajmują też wiele miejsca w bagażu podczas podróży.
  • Dwutygodniowe – takie soczewki nie powinny być noszone dłużej niż przez 14 dni. Jest to jeden z najbardziej optymalnych wyborów, ponieważ w ciągu dwóch tygodni na powierzchni soczewek nie nagromadza się zbyt wiele osadu białkowego, który może zakłócać widoczność lub spowodować uczucie dyskomfortu.
  • Miesięczne – te soczewki uwielbia większość użytkowników. Są niezwykle wygodne już ze względu na łatwe obliczanie czasu. Po za tym, łatwo jest kontrolować przebieg terminów i wymieniać soczewki, gdy należy to robić tego samego dnia raz w miesiącu.
  • Kwartalne – takie soczewki przypadają do gustu zapominalskim lub osobom prowadzącym aktywny styl życia, którzy nie mają czasu na ciągłe kupowanie nowej pary soczewek kontaktowych. Takie soczewki trzeba będzie kupić tylko kilka razy do roku.

Niestety, dane statystyczne wskazują, że nawet 57 % użytkowników oszczędza kosztem zdrowia swoich oczu i nosi soczewki dłużej, niż jest to zalecane w instrukcji. Nie powinieneś tego robić, jeżeli zależy Ci na świetnym stanie zdrowia Twoich oczu.

Tryb noszenia

Ujmując sprawę jak najprościej: ten parametr wskazuje, czy można nie zdejmować soczewek na noc. Jeżeli w tym polu widnieje słowo „dzienne“, oznacza to, że soczewki można nosić jedynie w dzień, a przed snem należy je wyjąć, oczyścić i umieścić w specjalnym roztworze na całą noc.

Soczewki do noszenia w trybie przedłużonym mogą pozostać na oczach nawet podczas snu. W takim wypadku w polu trybu noszenia soczewek znajdzie się informacja o tym, ile dób można je nosić bez przerwy. Jednak taką możliwość oraz wrażliwość oka powinien określić lekarz okulista.

Co więcej, nawet jeżeli na opakowaniu wskazane jest, że soczewki można bez przerwy nosić cały miesiąc, zaleca się przynajmniej raz na tydzień je zdjąć, oczyścić i pozostawić je na noc w roztworze dezynfekującym. Pozwoli to na usunięcie brudu, który w ciągu tygodnia osiada na soczewce.

Rodzaj materiału

Soczewki kontaktowe mogą być wykonane z hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego. Czym się różnią?

Soczewki hydrożelowe – to soczewki starszej generacji, których popularność znacznie się zmniejsza. Materiał ten charakteryzuje się tym, że tlen do oka trafia poprzez wodę, znajdującą się w soczewce. A więc, im więcej wody, tym większa jest przepuszczalność tlenu, dlatego noszenie takich soczewek jest bardziej komfortowe. Jednak nawet duża ilość wody nie zapewnia tak wysokiej przepuszczalności tlenu, która pozwoliłaby na noszenie soczewek całą dobę, dlatego najczęściej można je nosić nie dłużej niż 12 godzin. Właśnie dlatego hydrożel jest najczęściej stosowany w soczewkach jednodniowych.

Soczewki nowej generacji z materiału silikonowo-hydrożelowego wyróżniają się 5–6 krotnie większą przepuszczalnością tlenu. Tak wysoką przepuszczalność zapewnia nie woda, a silikon. Najnowsze soczewki tego typu charakteryzują się dużą zawartością wody i wysoką przepuszczalnością tlenu, dlatego są niezwykle wygodne.

Chociaż takie soczewki są znacznie lepsze od soczewek hydrożelowych, niestety, niektórzy są uczuleni na silikon, dlatego mogą nosić jedynie te ostatnie.

Średnica

Ten parametr wskazuje średnicę soczewki. Standardowa średnica to 14.0 mm. Natomiast średnica soczewek kolorowych, które optycznie zwiększają oczy, może wynosić 15.0 mm. Niestety, w wypadku mniejszego oka, soczewki o takiej średnicy mogą się niestabilnie trzymać i przesuwać się podczas mrugania.

Przepuszczalność tlenu

Przepuszczalność tlenu sprawia, że oczy mogą oddychać, a Ty przez cały dzień będziesz się świetnie czuła. Ten parametr mierzony jest w DK/t: im większy wskaźnik, tym lepsza przepuszczalność. Jeżeli wskaźnik przekracza 80 – to świetnie! Niektóre soczewki o trybie przedłużonym (na dzień i noc) charakteryzują się przepuszczalnością tlenu w wysokości nawet 175.

Krzywizna bazowa

Krzywizna bazowa określa wypukłość soczewki kontaktowej. Jeżeli promień krzywizny jest większy niż wypukłość oka, soczewka będzie „pływała“ w oku, a Ty odczujesz dyskomfort. Jeżeli jest mniejszy – możliwe są zaburzenia krążenia łez.

Najczęściej spotykana krzywizna bazowa użytkowników soczewek (na opakowaniach oznacza się ją literami „BC“) to 8,6. Ten parametr określi lekarz okulista.

Zawartość wody

WodaJak już wspominaliśmy, większa ilość wody w składzie soczewki zapewnia lepszą przepuszczalność tlenu. Coraz więcej soczewek zawiera nawet 50-60 % wody, dlatego oczy są bardzo dobrze dotlenione.

Moc

Krótkowzroczność koryguje się soczewkami o dioptriach „minusowych“, natomiast dalekowzroczność – o dioptriach „plusowych“. Im więcej dioptrii, tym słabszy wzrok. Ustalić moc soczewek może jedynie lekarz okulista. Niestety, samodzielne ustalenie tego parametru jest niemożliwe.

Ten przewodnik parametrów pozwoli Ci wybrać najlepsze i najbardziej odpowiednie soczewki kontaktowe. Przecież to takie proste!

Leave a Reply