Krótkowzroczność

Krótkowzroczność: co, jak i dlaczego?

Znajomi zwracają Ci uwagę, że śmiało kroczysz, spoglądając wprost na nich, ale nie zadajesz sobie najmniejszego trudu, by się przywitać? Tylko wtedy, gdy autobus zbliża się na odległość kilku metrów zauważasz, że jest to linia Nr 1, a nie 7? Zauważasz, że rzeczywiście wygodnie oglądać telewizję możesz tylko wtedy, gdy przystawisz krzesło znacznie bliżej lub się zmrużysz? Być może nadszedł już czas złożyć wizytę lekarzowi okuliście. Są to typowe objawy krótkowzroczności.

Czym jest krótkowzroczność?

INACZEJ zwana miopią, jest to refrakcyjna wada wzroku, przejawiająca się gorszym widzeniem obiektów, znajdujących się w oddali. Dzieje się tak dlatego, że obraz, na którym koncentrują się nasze oczy, postanawia się „wygłupić” – tworzy się jeszcze przed siatkówką (z powodu nadmiernie wydłużonej gałki ocznej lub zbyt wypukłej krzywizny rogówki). Chciałoby się, by taki wygłup był jednorazowy – niestety, choć na samym początku proces pogorszenia się wzroku można jeszcze zatrzymać, jednak w większości wypadków krótkowzroczność wzrasta.
Chociaż ta wada wzroku może wystąpić w różnym wieku, najczęściej jest diagnozowana dzieciom od 7 do 12 lat. W takim przypadku wzrok znacznie słabnie w okresie dojrzewania, a stabilizuje się pomiędzy 18 a 40 rokiem życia.
normalny vs. krotkowzrocznosc

Dlaczego występuje?

Niejeden z nas zapewne pamięta ciągle powtarzane słowa mamy lub babci: „Nie siedź tak długo przed komputerem/telewizorem, bo sobie wzrok zepsujesz.” Ile prawdy jest w tych słowach? Poniżej przedstawiamy główne czynniki, determinujące powstawanie krótkowzroczności:
  • dziedziczność – w takim wypadku należy zwrócić uwagę na rodziców: w wypadku, gdy jeden i drugi rodzic jest krótkowzroczny, ta wada wzroku u dziecka rozwinie się prawdopodobnie do początku pełnoletniości; jeżeli na słaby wzrok narzeka jeden z rodziców, ryzyko rozwoju krótkowzroczności u dziecka wynosi 50%. Jeżeli obaj rodzice mają doskonały wzrok, krótkowzroczność pojawi się tylko u 8% dzieci.
  • wzmożone napięcie oczu – tu się okazuje, że groźby mamy i babci wcale nie były wyssane z palca. Częsta zmiana reżimu pracy i odpoczynku, długie godziny spędzone przy komputerze, telewizorze, na czytaniu czy rysowaniu. A co mówić o słabym oświetleniu? Wszystkie te czynniki zmuszają mięsień rzęskowy oka pozostawać w ciągłym napięciu, więc oczywiste staje się, dlaczego wzrok mamy coraz słabszy.
  • nieprawidłowe korygowanie lub brak korekcji wzroku – niekorygowana krótkowzroczność jeszcze bardziej osłabia i obciąża oczy, dlatego wada bardziej i szybciej się rozwija. Często powoduje to bóle głowy, dlatego korekcja wzroku jest konieczna.
  • ewolucja (?) – niektórzy naukowcy twierdzą, że krótkowzroczność jest naturalną konsekwencją ewolucji oka. Sądzą oni, że nasz narząd wzroku jest najmniej przystosowany do widzenia na tę odległość, która jest niezbędna podczas wykonywania codziennych czynności (na przykład, podczas pracy przy komputerze 8 godzin dziennie, przy którym również tak chętnie spędzamy swój wolny czas).

Stopnie krótkowzroczności

Wada wzroku mierzona jest w dioptriach, dlatego też zmniejszenie ostrości widzenia dzieli się na stopnie na podstawie dioptrii (im większa liczba, tym wyższy stopień krótkowzroczności):
  • niska – nie więcej niż 3 dioptrie;
  • średnia – nie więcej niż 6 dioptrii;
  • wysoka – powyżej 6 dioptrii.

Metody korekcji

W naszych czasach sposobów korygowania wad wzroku jest mnóstwo, dlatego krótkowzroczność przestaje być uciążliwym problemem. Można ją korygować:
1. Okularami – jest to najprawdopodobniej pierwszy środek korygujący wadę wzroku u osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z dyskomfortem, spowodowanym krótkowzrocznością (zwłaszcza jeżeli wada została zdiagnozowana w dzieciństwie). Jednakże, jak i każda inna metoda korygowania, ma ona swoje zalety i wady.
Zalety okularów:
  • okularyokulary łatwo zakładać i zdejmować, a noszenie jest bezpieczne: tuż po obudzeniu po omacku można je znaleźć na stoliku nocnym i szybciutko założyć je na nos. A świat znów odzyska swoją ostrość;
  • odpowiednio dobrane okulary moją stać się wyjątkowym dodatkiem do wizerunku, jak również ukryć niektóre wady (wory pod oczami, zbyt szeroki lub wąski grzbiet nosa, długi nos, i in.). P. S. Mówi się, że osoby z okularami na nosie wyglądają na mądrzejsze :);
  • ekonomia: okulary wymienia się znacznie rzadziej, dlatego ta sama ilość pieniędzy posłuży nam znacznie dłużej (no chyba że jesteś strojnisiem, dobierającym okulary do każdej pary butów);
  • pielęgnacja okularów jest niewymagająca – wystarczy je oczyścić specjalną ściereczką i przechowywać w futerale.

Wady okularów:

  • oprawki do okularów ograniczają pole widzenia: jeżeli chcesz zobaczyć, co się dzieje z boku, musisz odwrócić głowę;
  • okulary wypaczają widok przedmiotów: osobom krótkowzrocznym mogą się one wydawać mniejsze;
  • okulary utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia, gdyż, np., w wypadku osób uprawiających sport okulary ciągle zjeżdżają z nosa, mogą również spaść;
  • okulary są zależne od warunków otoczenia: stają się mokre, gdy pada deszcz, parują po wyjściu z ciepłego pomieszczenia do zimnego i odwrotnie;
  • mocne okulary już nie wyglądają tak estetycznie – im większa wada wzroku (i mocniejsze okulary), tym mniejsze wydają się oczy.
2. Soczewkami kontaktowymi – jest to znacznie wygodniejszy sposób korekcji wzroku, szczególnie w wypadku prowadzenia aktywnego trybu życia. Ten środek korygujący również ma wady i zalety.

Zalety soczewek kontaktowych:

  • soczewki kontaktowe zapewnią szersze pole widzenia i przekazują obraz bez uprzedniego zniekształcenia;
  • soczewki kontaktowe pozwalają na nieograniczony ruch i aktywne spędzanie czasu. Jest to idealny wybór dla uprawiających sport, biegających, wykonujących gwałtowne i szybkie ruchy i in.;
  • soczewki kontaktowe zapewniają naturalny wygląd: nie zmieniają wyrazu twarzy, nie zakrywają jej tak, jak oprawki do okularów, nie są też widoczne dla innych osób;
  • soczewki kontaktowe nie zmokną podczas deszczu i nie będą parowały tak, jak się dzieje w wypadku okularów;
  • podczas noszenia soczewek kontaktowych możesz nosić dowolne okulary przeciwsłoneczne;
  • istnieją też soczewki kontaktowe z filtrem ultrafioletowym, chroniącym oczy przed szkodliwym działaniem słońca. Szczególnie istotne jest to dla tych, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na przyrodzie.

Wady soczewek kontaktowych:

  • soczewki kontaktowetrzeba znaleźć czas na zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych;
  • należy zadbać o właściwą pielęgnację soczewek kontaktowych – regularnie je wymieniać, myć oraz dezynfekować w specjalnym roztworze;
  • nie wszystkie soczewki kontaktowe można używać podczas snu;
  • źle dobrane soczewki utrudniają dostęp tlenu do oka i nawilżanie oka poprzez kanaliki łzowe;
  • zabrania się noszenia soczewek podczas chorób oczu;
  • oczy z soczewkami kontaktowymi należy chronić przed wodą, gdyż znajdujące się w nim mikroorganizmy, trafiające pod soczewkę, bardzo szybko mogą doprowadzić do zapalenia oczu. Dlatego też podczas rozrywek w wodzie i saunie należy korzystać z okularów pływackich.
LASIK3. Laserową korekcją wzroku – wykonywana dla osób pełnoletnich, których krótkowzroczność się ustabilizowała. Przeprowadzana za pomocą lasera operacja zapewnia powrót do normalnego wzroku. Z punktu widzenia medycznego jest to wciąż nowa metoda, dlatego też taka korekcja wzroku spotyka się z kontrowersyjnymi opiniami dotyczącymi możliwych konsekwencji w przyszłości.

Sport a krótkowzroczność

Przed intensywnym uprawianiem sportu krótkowidze powinni zbadać stan siatkówki oka, gdyż duży wysiłek fizyczny może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Przy wystąpieniu wysokiej krótkowzroczności, zabrania się uprawiania:
  • zapasów;
  • boksu;
  • karate;
  • gimnastyki;
  • skoków z trampoliny.
Osoby z niniejszą wadą wzroku mogą wypróbować pływanie, tenis stołowy, lekki aerobik.
plywanie vs. aerobik

Profilaktyka

W wypadku genetycznego uwarunkowania uniknięcie krótkowzroczności będzie niezwykle skomplikowane, jednak można zmniejszyć jej postęp. Pomogą:
  • ćwiczenia oczu – nie tylko pozwolisz oczom na odpoczynek, ale zmniejszysz napięcie oraz wzmocnisz mięśnie oczu;
  • reżim pracy i wypoczynku – regularne przerwy w pracy przy komputerze są niezwykle potrzebne. Pomogą one uniknąć zmęczenia oczu.
  • odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest szczególne ważne i pozwala zmniejszyć obciążenie oczu;
  • zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, luteinę i zeaksantynę, niezbędne do utrzymania oczu w dobrym zdrowiu;
  • regularne wizyty u lekarza okulisty – pomoże on śledzić postęp krótkowzroczności i dobrać odpowiedni środek korygujący.
dieta
Krótkowzroczność najczęściej przejawia się już w dzieciństwie, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy się uczyć właściwego trybu życia. Jak się okazuje, w niektórych krajach stało się to kwestią o znaczeniu państwowym. Na przykład, Dania zreformowała swój system edukacyjny: „dzieci zaczęły chodzić do szkoły w możliwie najstarszym wieku, zniesiono egzaminy wstępne pomiędzy klasami, zrezygnowano z prac kontrolnych, rozbudowano ofertę pozalekcyjnych zajęć fizycznych.” I to zadziałało – zmniejszyła się liczba dzieci krótkowzrocznych.
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, jednak zaawansowane technologie pozwalają zmniejszyć lub całkowicie usunąć związany z nią dyskomfort. Wystarczy dobrać odpowiedni środek korygujący. Nie zważając na doskonały lub słaby wzrok należy stale utrzymywać właściwy tryb życia, który będzie chronił nasze oczy, a nie je dodatkowo uszkadzał.

Leave a Reply