Dane statystyczne mówią same za siebie: 1 z 3 osób narzekających na wadę wzroku (krótkowzroczność czy też dalekowzroczność), „cieszy się” też z dodatkowego „prezentu”, jakim jest astygmatyzm.
Ta wada refrakcyjna na ogół nie jest szkodliwa, jednakże może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu, który nie pozwala cieszyć się doskonałym wzrokiem. Można jednak odetchnąć z ulgą – nie jest to choroba. Jest to jedynie defekt wzroku, który można łatwo poprawić specjalnymi środkami, pozwalającymi cieszyć się pełnią życia.
Ale o wszystkim od początku…
-
soczewki toryczne zostały stworzone w 1970 roku;
-
39% ludzi na świecie ma astygmatyzm (≥0,75 D);
-
astygmatycy to jedna trzecia potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych.
W jaki sposób się przejawia astygmatyzm?
Wiele słabowidzących symptomy astygmatyzmu zrzuca na karby krótkowzroczności. Jednakże podejrzenie o wystąpieniu nieco innej wady wzroku powinno się pojawić w wypadku wystąpienia następujących nieprzyjemnych zmian:
-
obraz już nie jest tak wyraźny – zacierają się kontury przedmiotów, widzianych jakby przez mgłę;
-
nocą lub o zmroku ostrość wzroku się pogarsza;
-
wzmożone napięcie oczu;
-
oczy szybciej się męczą podczas pracy przy komputerze;
-
chcąc coś dojrzeć, zachodzi potrzeba zmrużenia oczu.
Powyższe zaburzenia wzroku są spowodowane zmianami kształtu rogówki. By było łatwiej to zrozumieć, wyobraź sobie piłkę:
forma zdrowej rogówki jest okrągła niby piłka do gry w piłkę nożną, natomiast rogówka z astygmatyzmem przypomina piłkę do rugby – jedna jej strona jest bardziej wygięta niż inna.
Z powodu tej nierównej krzywizny obrazy są koncentrowane jednocześnie w kilku miejscach oka – właśnie ta wada powoduje zniekształcenie obrazu, a przedmioty stają się zbyt rozszerzone lub rozciągnięte.
Astygmatyzm może być…
-
…wrodzony – uwarunkowany genetycznie i występujący od urodzenia;
-
…nabyty – po przebytych zapaleniach oczu i oczodołów, operacji czy urazach.
Astygmatyzm występuje u niemałej części osób dalekowzrocznych i krótkowzrocznych. Niestety w większości wypadków jest wadą dziedziczną, dlatego uniknięcie jej jest praktycznie niemożliwe. Jednakże ma ona tendencję do rozwoju i zmian, dlatego też po rozpoznaniu tej wady w dzieciństwie i dobraniu odpowiedniego środka korygującego istnieje możliwość, że gdy siatkówka przestanie rosnąć, astygmatyzm nie będzie wymagał późniejszej korekcji.
Kiedy konieczne jest korygowanie astygmatyzmu?
Jeżeli stopień astygmatyzmu jest niewielki, korygowanie nie jest konieczne. Jednakże wtedy, gdy zarys przedmiotu zaczyna się rozlewać, wzrok na przedmiotach skupia się z większym wysiłkiem. Dlatego też zaczynają występować:
-
zmęczenie oczu;
-
silny ból głowy;
-
pogorszenie wzroku;
-
zapalenie brzegów powiek;
-
zmarszczki na czole i w kącikach oczu (z powodu stałego przymrużania).
Dlatego też astygmatyzm większego stopnia należy korygować specjalnymi okularami ze szkłami cylindrycznymi lub torycznymi (astygmatycznymi) soczewkami kontaktowymi. W większości wypadków takie skorygowanie jest konieczne gdy astygmatyzm przewyższa 0,75 dioptrie cylindryczne. W wypadku mniejszego stopnia można zakładać zwykłe soczewki kontaktowe i okulary.
Soczewki kontaktowe czy okulary?
Chociaż kiedyś astygmatyzm był korygowany jedynie za pomocą okularów, teraz coraz bardziej popularne staje się korygowanie soczewkami kontaktowymi. Nie ma co się dziwić – soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne, wyróżniają się one oczywistymi zaletami:
-
w przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne – zimą nie parują, a podczas deszczu wilgoć nie utrudnia widoczności;
-
są wygodne podczas uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku;
-
soczewki kontaktowe umożliwiają bardziej stabilny i ostry wzrok;
-
łatwiej jest nimi korygować zmienny astygmatyzm – nie trzeba wymieniać okularów, wystarczy nabyć soczewki o innych parametrach.
Toryczne soczewki kontaktowe
Astygmatyzm nie powinien być traktowany jako choroba i nie należy się nim przejmować – można go łatwo korygować za pomocą torycznych soczewek kontaktowych. Od zwyczajnych różnią się one jedynie dwoma dodatkowymi parametrami – cylindrem i osią.
Można je ustalić podczas indywidualnej wizyty u lekarza okulisty. Nowoczesny sprzęt pozwala na zdiagnozowanie astygmatyzmu w ciągu kilku minut. Lekarz musi jedynie wypisać receptę, która umożliwi proste dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych.
Należy pamiętać, że recepta na okulary najczęściej się różni od recepty na soczewki kontaktowe, dlatego, wymieniając okulary na soczewki toryczne, należy uzyskać właściwą receptę.
Najpopularniejsze soczewki toryczne
Na rynku soczewek kontaktowych nietrudno o znalezienie odpowiednich soczewek nawet w wypadku astygmatyzmu, który należy korygować. Producenci soczewek: Bausch&Lomb, Johnson&Johnson, Ciba Vision posiadają szeroką ofertę produktów, dostosowanych do korygowania astygmatyzmu.
Szeroka oferta torycznych soczewek kontaktowych pozwala dobrać je do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oferta torycznych soczewek obejmuje soczewki:
-
jednodniowe;
-
dwutygodniowe;
-
miesięczne;o
-
przedłużonym terminie noszenia.
Nosząc je osiąga się ten sam komfort, który zapewniają zwyczajne soczewki kontaktowe.
Najbardziej popularne i cenione przez astygmatyków toryczne soczewki to:
-
Air Optix for Astigmatism;
-
Acuvue Oasys for Astigmatism;
-
PureVision Toric;
-
SofLens Toric;
-
Biofinity Toric;
-
Premio Toric;
-
Frequency Xcel Toric.
Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością tlenu i właściwym uwodnieniem, dlatego są łatwe i wygodne w noszeniu.