Ciągle boli Cię głowa? Czas na badania wzroku!

Jeżeli ból głowy dotychczas nawiedzał Cię w miarę rzadko, a teraz stał się Twoim nieodłącznym towarzyszem, i, zdawałoby się, że głowa boli Cię zupełnie bez przyczyny, być może jest to znak, że czas się zająć… zbadaniem wzroku? Tak tak, to właśnie zaburzenia narządu wzroku mogą być przyczyną powracającego bólu głowy. Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz do roku (zwłaszcza w wypadku słabszego wzroku) udać się do okulisty, który wykona kompleksowe badania. A więc, czym może grozić ten, wydałoby się, niegroźny ból głowy?

Napięcie oczu – konsekwencja wad refrakcji

Ciągły ból głowy
Ciągły ból głowy

Gdy małe mięśnie oczu muszą pracować mocniej, niż zwykle, oczy stają się bardziej napięte. Właśnie dlatego się męczą, bolą, obraz staje się rozmazany, odczuwamy ból głowy. Napięcie oczu nierzadko jest spowodowane poniższymi wadami refrakcji:

  • Astygmatyzm – występuje w wypadku nieregularnego kształtu rogówki. Gdy astygmatyk chce lepiej zobaczyć rozmyty obraz, często mruży oczy, co powoduje ich stałe napięcie, a w konsekwencji – również bóle głowy.
  • Nadwzroczność – popularnie zwana dalekowzrocznością. W jej wypadku obraz skupiany jest nie na siatkówce, a za nią, dlatego rzeczy widziane z bliska są niewyraźne. Zwiększa to napięcie oczu i bóle głowy.
  • Presbiopia – znana jako starczowzroczność. Z wiekiem soczewka twardnieje i staje się mniej elastyczna, dlatego wzrok trudniej się ogniskuje na obrazie.
Regularne wizyty u okulisty
Regularne wizyty u okulisty

Jedyne wyjście, które nie pozwoli oczom na zbytnie zmęczenie to właściwe korygowanie wzroku. Obecnie do korygowania wzroku używa się nie tylko okularów, ale także i soczewek kontaktowych (również w wypadku wad wymienionych powyżej). Należy pamiętać, że, niezależnie od używanego środka korygowania wzroku, może on nadal słabnąć, dlatego należy regularnie sprawdzać jego stan i, jeżeli jest to konieczne, wzmacniać używane środki.

A więc, jeżeli ból głowy jest spowodowany słabszym wzrokiem, rozwiązanie jest niezwykle proste – należy udać się do swego okulisty.

Ból głowy jako wskaźnik poważniejszych chorób

Niestety, są też o wiele bardziej poważne choroby, przejawiające się powtarzającymi się bólami głowy:

  • Jaskra – ta choroba oczu powstaje z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest to choroba niezwykle podstępna, gdyż początkowo trudno ją zauważyć, a może prowadzić nawet do utraty wzroku lub zawężenia pola widzenia. Chociaż większość osób cierpiących na jaskrę ma powyżej 40 lat, może zaatakować ona również dzieci.
  • Zaćma – choroba rozwija się u osób starszych. W wyniku zaćmy na soczewce oka powstają plamki i zmętniałe obszary, utrudniające widzenie.

Te dwie niezwykle poważne i grożące ślepotą choroby często powodują bóle głowy. Dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy powracające bóle głowy nie są właśnie objawem jaskry lub zaćmy.

Chociaż zwykle jesteśmy nieświadomi, że przyczyną bólu głowy może być słabnący wzrok, a objawy spisujemy na zmęczenie i stres, należy dbać o zdrowie swoich oczu i regularnie badać wzrok w gabinecie lekarza.

Leave a Reply