Przed trzydziestu laty nikt nie śmiałby podejrzewać, że powstanie coś, co potrafi pokonać Matkę Naturę. Jednakże dzisiaj lifting twarzy, zwiększenie piersi, podniesienie pośladków i inne operacje plastyczne zostawmy w spokoju. Porozmawiajmy o czymś znacznie bardziej subtelnym. O oczach. O wywyższonym w poezji czy w pieśniach „zwierciadle duszy”, które, jak się okazuje, również może zmienić swój wygląd.
W roku 1987 pojawiły się pierwsze kolorowe soczewki kontaktowe, a wraz z nimi możliwość stworzenia zupełnie odmiennego wyglądu. Dzięki najnowszym technologiom naturalnie niebieskoocy mogą stać się posiadaczami oczu piwnych, a piwnym oczom możemy nadać odcień zupełnie dlań nieoczekiwany. A zatem, od czego należy zacząć?
Wizyta u specjalisty
Często kolorowe soczewki kontaktowe są postrzegane jako najprostszy środek kosmetyczny, który można nabyć w sklepie z akcesoriami w każdej chwili (tak na marginesie, dane statystyczne są zaskakujące – „receptę” na kolorowe soczewki sami sobie „wypisują” około 53 % użytkowników). Fakt, że niektóre zmieniające barwę oczu soczewki kontaktowe są do nabycia, na przykład, w sklepie z akcesoriami na bale przebierańców, wcale nie oznacza, że są to wyroby bezpieczne i niezawodne.
Przed rozpoczęciem noszenia JAKICHKOLWIEK soczewek kontaktowych, należy zasięgnąć porady lekarza okulisty. On ustali niezbędne parametry: średnicę, promienie krzywizny i moc (jeżeli konieczna jest korekcja wzroku). Specjalista również udzieli konsultacji i opowie o właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych, która pozwoli zadbać również o oczy właściciela.
Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych
Gdy już poznasz właściwe parametry i zasady noszenia soczewek, zanurz się w morzu kolorowych soczewek kontaktowych. A jest tu z czego wybierać! I jak tu się nie pogubić w poszukiwaniach tego jedynego, właściwego koloru?
Przede wszystkim, wybierając kolorowe soczewki kontaktowe, należy zwrócić uwagę na swój naturalny kolor oczu i… cel. Właśnie, cel. A więc, jakiego efektu oczekujesz?
Jasne oczy i pragnienie drobnej zmiany
Jeżeli masz niebieskie, zielone lub szare oczy, soczewki akcentujące dodadzą oczom świeżości, wyrazistości i blasku. Soczewki kontaktowe o niebieskawym i zielonkawym odcieniu zmienią Twoje spojrzenie na bardziej wytworne i pełne figlarnego blasku.
Oczy, mówiące zdecydowane „TAK” radykalnym zmianom
Odważne osoby, które nie boją się wyglądać zupełnie inaczej, na pewno polubią soczewki zmieniające kolor. Zielonoocy zmienią się w niebieskookich, a niebieskoocy staną się zielonookimi, natomiast piwnym oczom takie soczewki pozwolą zabłysnąć niespodziewanym odcieniem. Dla uwielbiających skupiać na sobie uwagę otoczenia to idealny wariant.
Głębia i wymowność
Posiadacze jasnych oczu nie muszą już zazdrościć egzotycznego latynoskiego spojrzenia ognistych, ciemnych oczu. Nieważne, jaki jest Twój kolor tęczówki – spojrzenie czarnych i piwnych oczu możesz mieć także i Ty. Pomogą Ci w tym soczewki zaciemniające, które sprawią, że każdy niebieskooki lub zielonooki będzie wyglądał odważnie, wyzywająco, a nawet kusząco i zuchwale. A wypróbowujący takie soczewki piwnoocy dodadzą swemu wzrokowi jeszcze większą głębię oraz przenikliwość.
Hipnotyzujące i przyciągające spojrzenie
Osoby oryginalne, wyróżniające się z tłumu, na pewno pokochają kontaktowe soczewki powiększające oczy. Poszerzające tęczówkę o 15 mm soczewki kontaktowe stworzą efekt wielkich oczu. Nikt nie będzie się mógł im oprzeć.
„Widzę dobrze, a wyglądam jeszcze lepiej”
Większość kolorowych soczewek kontaktowych spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale też funkcje korekcji wzroku. Często te same soczewki służą do skorygowania krótko i dalekowzroczności. Wystarczy dobrać odpowiednią moc. A Ci, którzy nie mają powodów do narzekania na wzrok, sięgną po soczewki o dioptriach -0.00.
Pielęgnacja kolorowych soczewek
Kolorowe soczewki kontaktowe można często nosić cały miesiąc lub nawet dłużej, dlatego konieczna jest ich właściwa pielęgnacja. Nie ma w niej nic nadzwyczajnego – kolorowe soczewki podlegają dokładnie tym samym zasadom pielęgnacji, jak i zwykłe soczewki kontaktowe:
• przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce;
• przy pomocy specjalnego płynu dezynfekującego palcem wskazującym należy łagodnie usunąć brud i osad białkowy z powierzchni soczewki;
• zanurzyć soczewki w pojemniku z płynem dezynfekującym na całą noc;
• pod żadnym pozorem nie powinno się spać w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.
• przy pomocy specjalnego płynu dezynfekującego palcem wskazującym należy łagodnie usunąć brud i osad białkowy z powierzchni soczewki;
• zanurzyć soczewki w pojemniku z płynem dezynfekującym na całą noc;
• pod żadnym pozorem nie powinno się spać w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.
Cóż, to chyba wszystko. Pozostaje rozpocząć eksperymentowanie: dziś oczy niebieskie, a już jutro – piwne. Wyglądać inaczej – to prostsze niż myślisz.