Jeżeli natura obdarzyła Cię piwnymi lub wręcz czarnymi oczyma, pewnie niejednokrotnie słyszałeś, że „piwnoocy to prawdziwi kłamcy“. „Totalna bzdura“ – stwierdzasz w myślach, a już po chwili nos rośnie Ci jak u Pinokia. Żartujemy, rzecz jasna. Ale czy kolor oczu może rzeczywiście mieć wpływ na pewne cechy człowieka? A może mówi o czymś zupełnie innym? Oto 6 ciekawych faktów o kolorze oczu.
Ciemne oczy – mniejsze ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej
Okazuje się, że kolor oczu określa predyspozycje do zachorowania na pewne choroby, na przykład, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). To uszkodzenie szczególnie wrażliwego na światło miejsca, dlatego też nazywanego „plamką żółtą“, prowadzące do pogorszenia widzenia centralnego.
Jednak na ryzyko wystąpienia choroby wpływa nie tylko wiek. Badanie czasopisma „Clinical and Experimental Ophthalmology“ wykazało, że ciemna tęczówka oka blokuje więcej światła ultrafioletowego. Jest on jednym z czynników wpływających na AMD. O wiele więcej światła tej częstotliwości trafia do niebieskich, zielonych i szarych oczu, dlatego ich właściciele są dwa razy bardziej narażeni na ryzyko tej choroby, która może doprowadzić nawet do ślepoty.
Czerniak rzadziej grozi piwnookim
Kolejny strzał do bramki osób o jasnym kolorze oczu. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“, wskazują, że wśród 500 dzieci o białej skórze w wieku od 6 do 10 lat to właśnie niebieskoocy trafiają do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów skóry.
Fakt, że jasne oczy mają mniej pigmentu, który pochłania światło, świadczy o większej szkodzie, wywoływaną przez promienie słoneczne. Dlatego ryzyko wystąpienia czerniaka oka (niezwykle agresywna forma raka) jest wyższe u niebiesko- i zielonookich. Niezależnie od koloru oczu, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są wskazane dla każdego.
Posiadacze jasnych oczu – bardziej skłonni do konkurowania
Po zbadaniu 336 Europejczyków australijscy naukowcy udostępnili niezwykle interesujące dane. Z badania wynika, że ciemne oczy są zwykle kojarzone z następującymi cechami charakteru: hojność, życzliwość i empatia. Paradoksalnie, posiadacze jasnych oczu zostali określeni jako osoby bardziej skłonne do konfliktów i konkurowania z innymi.
Piwnoocy zasługują na większe zaufanie
Badania magazynu „PLOS ONE“ nareszcie obaliły mit, że oczy piwne to oczy kłamcy. 238 wolontariuszy zrankingowało zdjęcia różnych ludzi na podstawie jednego kryterium – zaufania.
Jak się okazało, ponętni niebieskoocy w rankingu wypadli gorzej niż osoby o piwnych oczach, których większość respondentów darzyło większym zaufaniem. Jednak nie należy się tu ograniczać jedynie do koloru oczu, a spojrzeć na inne rysy twarzy piwnookich. Charakteryzują się oni częściej innymi cechami, wywołującymi zaufanie drugiej osoby, jak na przykład większe usta, wydatny podbródek czy duże oczy. Uważa się, że te rysy naturalnie wyrażają poczucie szczęścia, związanego również z darzeniem osób zaufaniem.
Bielactwo rzadziej grozi oczom jasnym
Bielactwo – to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki pigmentowe, dlatego na skórze człowieka pojawiają się białe plamy. Choć ta choroba nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak często staje się źródłem kompleksów i wymusza na chorym ukrywanie jej przed światem przy pomocy ubrań czy nakryć głowy.
Naukowcy odkryli aż 13 genów, określających predyspozycje do zachorowań na bielactwo. Badanie ponad 3000 pacjentów wykazało, że posiadacze jasnych oczu zapadają na tę chorobę znacznie rzadziej, niż piwnoocy.
Ciemne oczy – mniejsza skłonność do alkoholizmu
Jeżeli Twój niebieskooki kolega nie stroni od kieliszka, ten fakt może być uzasadniony naukowo. Georgia State University (USA) zbadało 12 000 mężczyzn i kobiet. Niniejsza ankieta wskazała, że osoby o jasnych oczach są bardziej skłonne do spożywania większej ilości alkoholu. W jaki sposób ta zależność może być związana z kolorem oczu?
Prawdopodobnie powoduje to melanina – pigment, odpowiadający m.in. za kolor oczu. Bierze on również udział w przekazywaniu impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami nerwowymi. Jeżeli ilość melaniny w oku koreluje z melaniną w mózgu, oznacza to, że piwnoocy są bardziej wrażliwi na różne stymulatory, w tym również alkohol, dlatego czują się pijani po wypiciu mniejszej dawki.
Zapewne nie należy w ciemno ufać wynikom tych badań i, powiedzmy, w doborze przyjaciół kierować się przede wszystkim kolorem oczu, gdyż, jak się okazuje, to właśnie piwnoocy są bardziej godni zaufania. Jednak zwiększenie wysiłków i próba zapobiegania chorobom ze względu na należenie do którejkolwiek grupy ryzyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A więc – okulary na nos i ruszaj na podbój wiosennego świata!