UV

Ochrona przed promieniowaniem UV – jak chronić oczy przed słońcem?

O przesadne korzystanie z uroków gorącego lata można oskarżyć niejedną osobę. Kąpiele słoneczne mogą jednak stać się przyczyna udaru, a niejeden wraca też z czerwoną jak u raka, boleśnie poparzoną skórą. A czy można oparzyć oczy? Okazuje się, że tak. Ten niezwykle czuły narząd nie jest bardzo odporny na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Na co należy zwrócić uwagę, by zadbać o zdrowie oczu nie tylko latem?

Jakie zagrożenia ukrywa promieniowanie UV?

Różne kremy SPF chronią skórę przed poparzeniem słonecznym, odpowiednie nakrycie głowy – przed przegrzaniem. Podobnie należy znaleźć sposób na ochronę oczu. Regularna ekspozycja na promieniowanie UV może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób oczu (katarakta, rak skóry powiek czy czerniaka oka), a oparzona rogówka może się stać przyczyną ślepoty.

Kiedy należy być najbardziej ostrożnym?

Większość z nas dobrze wie, że promienie słoneczne są najbardziej aktywne latem. Są też inne czynniki, wpływające na intensywność promieniowania UV:

  • Szerokość geograficzna – im bliżej równika, tym silniejsze działanie promieni UV. Na tym terytorium warstwa ozonu i atmosfery jest cieńsza, dlatego filtracja promieni słonecznych jest znacznie słabsza, a słońce utrzymuje się prosto nad głową.
  • Pora dnia – słońce świeci najsilniej w południe, zależy też od strefy czasowej. Na ochronę oczu należy więc szczególną uwagę zwrócić pomiędzy godz. 10 a 16.
  • Poziom ozonu – ozon znacznie lepiej chroni nasze oczy tam, gdzie jego warstwa jest grubsza. Są regiony, gdzie warstwa ozonowa jest niezwykle cienka (np., Australia). Przed podróżą przyjrzyj się mapie ozonowej i oceń, czy nie wybierasz się również w te regiony.
  • WysokośćWysokość – jeżeli planujesz wakacje w górach, pamiętaj, że warstwa atmosfery jest tam cieńsza, dlatego w górach przenika więcej promieni UV. Poziom promieniowania UV wzrasta o 10-12% na każde 100 m nad poziomem morza.
  • Odbijcie – spędzający czas nad morzem czy jeziorem również muszą być ostrożniejsi podczas wylegiwania się na plaży i kąpieli. Okazuje się, że nawet morska piana może odbić 25% UV, a suchy piasek – 15%.
  • Pogoda – nawet pochmurne niebo bez prześwitów nie zagwarantuje całkowitego zatrzymania się promieniowania UV. Chociaż poziom promieniowania najwyższy jest wtedy, gdy niebo jest bezchmurne, około 80% promieni UV może przenikać przez zachmurzenia.

Jak ochronić oczy?

  • Podczas planowania aktywnych sposobów spędzenia wolnego czasu, nie zapomnij o sprawdzeniu wskaźnika UV na dany dzień. Wskazuje on intensywność promieniowania UV w skali od 1 do 11 (1 – oznacza minimalną potrzebę ochrony oczu, 11 – największą).
  • Noś nakrycie głowy z szerokim rondem – ochroni to Twoje oczy i twarz przed promieniami padającymi pod różnym kontem.
  •  Okulary przeciwsłoneczneNie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych – nie muszą być bardzo ciemne. Natomiast ważne jest, by blokowały przynajmniej 99% promieniowania UVB i UVA, a forma i design nie pozwalały promieniom na przedostanie się do oczu przez boki.
  • Noś soczewki kontaktowe z ochroną przed promieniowaniem UV – taki sposób korygowania wzroku również blokuje promienie UV. Oczywiście, nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych, jednak będą doskonałym uzupełnieniem w ochronie Twoich oczu przed szkodliwym działaniem słońca. Kilka przykładów takich soczewek: Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, Acuvue Advance with Hydraclear, Avaira.

Leave a Reply