Rzęsy

Rzęsy to nie tylko oprawa przepięknych oczu

Mascara zwiększająca objętość.  Przedłużanie rzęs metodą 6D.  Sztuczne.  Branża kosmetyczna oferuje nam mnóstwo sztuczek upiększania rzęs, które podkreślają piękno oczu i głębię wzroku. W każdym razie nie jest to główną funkcją rzęs. Włoski, otaczające oczy z obu stron, są nie tylko przeznaczone do urokliwego i zalotnego trzepotania rzęsami. Mają o wiele ważniejsze zadania.  Jakie?

Regulują przepływ powietrza

Wszystkie ssaki mają wilgotne oczy. Dba o to film łzowy, otaczający gałkę oczną. Jest on odpowiedzialny za odżywanie oka i łamanie światła. Wpadający do oka przepływ powietrza może odparować wilgoć i podrażnić oczy kurzem. Tu właśnie swoją rolę dzielnie odgrywają małe włoski, zwane rzęsami. Redukują one wpływ przepływu powietrza na oczy.

Odprowadzają wilgoć

WilgotnośćDzięki rzęsom oczy nie tylko pozostają wilgotne, lecz są także zabezpieczane przed nadmiarem wilgoci. Na przykład, gdy się pocisz albo gdy pada, rzęsy zatrzymują nadmiar wilgoci, która atakuje oczy. Forma i specyficzna pozycja włosków kieruje płyny w stronę.

Chronią przed słońcem

Duża ilość słońca może być szkodliwa dla oczu. I choć specjalne okulary przeciwsłoneczne filtrują niebezpieczne promieniowanie, rzęsy zasłaniają oczy przed zbyt jasnym światłem, które może powodować dyskomfort i utrudnić widoczność.

Ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Tak, jak wąsy kota ratują go od wszelkich niebezpieczeństw, tak również nasze rzęsy działają jak czujniki, informujące mózg o możliwym zagrożeniu. Jeżeli coś próbuje dotknąć naszych rzęs, w wyniku mimowolnego odruchu zamykają się nasze powieki, które pomagają uniknąć zderzenia ciała obcego z naszym okiem.

Pomyśl życzenie!

Przesądni wierzą, że, jeżeli rzęsa wypadnie i osiądzie na policzku, należy ją zdmuchnąć i pomyśleć życzenie. Czy się spełni? Trudno powiedzieć… Jednak skoro rzęsy spełniają tak ważne funkcje, nie dziwi też, że mogą mieć jakieś magiczne moce. 🙂

Sztuczne rzęsy – to ryzyko

Sztuczne rzęsy Wiele kobiet marzy o bardziej gęstych, ciemniejszych i dłuższych rzęsach. I chyba nie dlatego, że zależy im na lepszej ochronie od promieni słonecznych czy zatrzymaniu kurzu, trafiającego do oka ze środowiska. Sztuczne rzęsy są jednym z ulubionych tricków kosmetycznych wielu kobiet. Niestety, te tricki idą w parze z pewnym ryzykiem podrażnień, infekcji lub alergii oczu. Sztuczne rzęsy przylegają bardzo blisko do oka. Przyznajmy – nie bez pomocy środków chemicznych.

Oprócz tego, okazuje się, że długie rzęsy zwiększają ilość powietrza, trafiającą do oka. Optymalna długość – jedna trzecia wysokości oka, w tej sposób zapewnimy najlepszą ochronę przed kurzem i uczuciem suchości.

A więc, zdrowe rzęsy to nie tylko sposób na piękne oczy i zwrócenie na siebie uwagi całego otoczenia swoim urokliwym wzrokiem. To cześć twarzy, pełniąca niezwykle istotną funkcję ochronną, chroniącą nasze lustro duszy – oczy.

Leave a Reply