Soczewki kontaktowe w przyszłości

Soczewki kontaktowe w przyszłości: do czego jeszcze będą służyły?

Soczewki kontaktowe, które dla większości stały się nieodzowną alternatywą dla okularów, są dzisiaj świetnym sposobem na korekcję wzroku w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu lub prezbiopii (starczowzroczności). Przy pomocy soczewek kontaktowych można nawet zmienić naturalną barwę oczu, podkreślić lub ją przyciemnić. W zasadzie więc soczewki kontaktowe pełnią teraz funkcję korekcyjną i estetyczną. Jednak szybki postęp technologiczny, prawdopodobnie, pozwoli również na to, by wkrótce były one używane do innych celów. Co naukowcy obiecują osobom noszącym (albo i nie) soczewki kontaktowe w przyszłości?

Badania bez wychodzenia z domu

Jest to niezwykle prawdopodobne, że przy pomocy soczewek kontaktowych można będzie śledzić stan zdrowia konkretnej osoby. To szczególnie ułatwi zidentyfikowanie problemu już na wczesnym etapie, gdyż dane będą otrzymywane w regularnych odstępach czasu podczas zaplanowanej według pewnego schematu kontroli. Na przykład, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, istotnego dla osób chorych na jaskrę, będzie można wykonać częściej niż kilka razy do roku.

Badanie glukozyOczekuje się również, że soczewki kontaktowe zastąpią nieprzyjemne interwencje, na przykład pobieranie krwi z palca cukrzyka, by sprawdzić poziom glukozy we krwi. Poziom glukozy ustalą specjalne chipy, czujniki oraz przekazująca dane i cienka jak włos antena, zamontowana w soczewkach kontaktowych. Do takich badań wystarczą jedynie nasze łzy.

Fotografowanie oczami

Fotografia„Gdybyś tylko mógł zobaczyć to, co widzę ja“ – to słowa, które już w niedalekiej przyszłości staną się rzeczywistością. Soczewki kontaktowe, połączone z telefonem komórkowym, pozwolą na przechwytywanie obrazu pod takim kątem, jaki właśnie widzimy, wysyłając zdjęcia i filmy do telefonu. Jak to będzie działało? Świadome mruganie przez dłuższy czas uruchomi tryb fotografowania lub filmowania. W ten sposób wspaniałe widoki z wakacji lub joggingu można będzie uchwycić bez telefonu komórkowego w pobliżu.

Wygodniejsze poszukiwanie informacji

Wyszukiwarka „Google“ być może i jest wszechmogąca, jednak soczewki kontaktowe również nie ustąpią pod względem zasobów informacji. W przyszłości wystarczy będzie jedynie spojrzeć na restaurację lub kawiarnię po drugiej stronie ulicy, a już po chwili przed oczami ukaże się nam menu, które pozwoli na podjęcie decyzji, czy warto zajrzeć do środka.

TuryściUłatwi to także podróżowanie. Zintegrowane soczewki kontaktowe pozwolą na przejrzenie mapy i znalezienie odpowiedniego miejsca. Po prostu przed oczami ukażą nam się wskaźniki trasy, które pomogą zmierzać we właściwym kierunku.

A więc, nie będziemy musieli tak wiele rzeczy trzymać w ręku – będziemy się poruszali znacznie swobodniej.

Jest to oczywiście tylko część możliwości, które otworzą przed nami nowe technologie, a soczewek kontaktowych nie będziemy już zakładali wyłącznie po to, by poprawić wzrok. Możemy się spodziewać, że wraz z postępem technologicznym i naukowym zakres stosowania soczewek znacznie się rozszerzy.

Leave a Reply