Spanie w soczewkach jest niebezpieczne. Mit czy rzeczywistość?

Wszyscy użytkownicy soczewek wiedzą, że spanie w soczewkach może spowodować poważne uszkodzenia oczu, ale nie każdy wie, dlaczego, i nie każdy rozumie ryzyko. Ponadto, większości z nich nie jest jasne, czy to jest szkodliwe tylko w teorii, czy istnieje realna obawa. W artykule mówimy o procesach zachodzących z soczewkami w trakcie snu i o szkodach, jakie może to spowodować.

Co się dzieje podczas snu?

Spanie w soczewkach ma wpływ na dostęp tlenu do rogówki. Rogówka – to powłoka oka o grubości mniej więcej karty bankowej. Ona nie ma naczyń krwionośnych i tlen otrzymuje jedynie poprzez kontakt z powietrzem. Kiedy jesteśmy w soczewkach, zaopatrzenie rogówki w tlen zmniejsza się. Jeszcze bardziej ono redukuje podczas snu, gdy powieki oczu są zamknięte.

Ponadto, bez względu na to jak bardzo jesteśmy ostrożni, soczewki brudzą się. Nawet przy starannej pielęgnacji, nie uda się zapobiec i gromadzeniu się białek i drobnoustrojów. Gdy oczy są zamknięte, z powodu wilgoci i ciepła, tworzy się sprzyjające otoczenie do rozmnażania się mikrobów.

Bez tlenu rogówka zaczyna pęcznieć i pęcznieje w wystarczającym stopniu tak, że bakterie na powierzchni soczewki, docierają na powierzchnię komórek rogówki. Po przyklejeniu się do oka pasożytnicze mikroorganizmy zaczynają jeść komórki oka, a prawdopodobieństwo zakażenia i zapalenia wzrasta siedmiokrotnie.

Może sen piętnastominutowy nie spowoduje poważnej szkody?

W porównaniu do ośmiu godzin snu, piętnaście minut wydają się krótkim okresem, ale eksperci ostrzegają, że to jest jak gra w rosyjską ruletkę – im dłuższy sen, tym większe ryzyko. Soczewki długoterminowe mogą sprawiać wrażenie, że w takich soczewkach można i spać, ale eksperci ostrzegają – sen w soczewkach długoterminowych może być również przyczyną różnych infekcji i zapaleń rogówki, nawet, jeśli to jest krótka drzemka.

Skąd wiedzieć, że coś jest nie tak.

Problemy zaczynają się tym podobne – z uczucia „coś nie tak”.

Pojawia się ból, swędzenie, zaczerwienienie oka, wrażliwość na światło. Po wybraniu soczewek dyskomfort powinien szybko minąć. Jeśli problem nie ustąpi, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza okulisty.

 Na koniec!

30 sekund, potrzebnych do wybrania soczewek – to mały okres czasu, w stosunku do ilości czasu spędzonego w leczeniu zakażeń i ryzyka utraty wzroku. Zdarza się jednak przenocować nie w domu, udać się na wycieczki długodystansowe. Wtedy nie ma możliwości wybrać soczewki. W tym przypadku zaleca się, od razu po obudzeniu się nawilżyć oczy kroplami do oczu. Nie można drapać, trzeć oczu, ponieważ suche, przyklejone krawędzie soczewki mogą porysować rogówkę i uczynić długotrwałe skutki. Dbaj o swoje oczy i soczewki, a w razie wątpliwości, skontaktuj się z lokalnym okulistą.

Leave a Reply