Wątpliwości, co do soczewek. Czy są uzasadnione? Wyjaśnienie najpopularniejszych mitów.

Wiele osób boi się zacząć używać soczewek kontaktowych tylko dlatego, że słyszało różne plotki o nich, więc w tym artykule omówimy plotki, wątpliwości i obawy, wyjaśnimy na ile są one uzasadnione.

Soczewki kontaktowe szkodzą oczom.

Jeden z najczęstszych mitów na temat soczewek kontaktowych. Ten stereotyp pozostał z czasów, kiedy soczewki kontaktowe z pewnością nie można było nazwać progresywnymi – one doprowadziły do braku tlenu do oka. Dziś cały materiał soczewek kontaktowych nie powoduje problemów w kontakcie z tkankami ludzkimi, pozwalają one, aby oko uzyskało taką ilość tlenu, jaka jest niezbędna. Ponadto, innowacyjne rozwiązania i konstrukcja soczewki kontaktowych nie tylko zapewnia korzyść oczom, ale również maksymalny komfort podczas noszenia tego narzędzia korekcji wzroku. Odpowiednio dobrane soczewki są całkowicie bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać.

Zapewne jest w tym i trochę racji – rogówka nie ma naczyń krwionośnych, tak więc cały niezbędny tlen otrzymuje z powietrza. Obecnie na rynku sprzedawane są soczewki o różnej przepuszczalności tlenu, więc nie jest trudno znaleźć i wypróbować kilka różnych opcji, aby upewnić się, jaki stopień przepuszczalności jest potrzebny dla twoich oczu. Problemy pojawiają się wówczas, gdy śpi się w soczewkach – w tym przypadku nie tylko soczewka, ale również zamknięte powieki zapobiegają przedostawaniu się tlenu.

Soczewki kontaktowe są niewygodne.

Niewygodne były pierwsze soczewki kontaktowe ze szkła. Nowoczesne soczewki wyróżnia wyjątkowa miękkość. Są one o wiele mniejsze, łatwe do założenia i zdolne dostosować się do gałki ocznej.

Najważniejsze soczewki wymieniać w czas i odpowiednio je pielęgnować – to pozwoli uniknąć niedogodności.

Podczas noszenia soczewek nie można używać kosmetyków.

Prawdopodobnie trudno policzyć, ile gwiazd używa soczewek kontaktowych i wygląda świetnie na ekranie. Prawda jest taka, że nie ma przeszkód, aby robić makijaż, jeśli przestrzegasz kolejności: najpierw wkładasz soczewki kontaktowe, potem robisz makijaż. Jeśli używasz lakieru do włosów lub innych środków rozpylających – zamknij oczy, żeby cząstki chemiczne nie popadły na powierzchnię soczewek.

W soczewkach widoczność nie jest taka wyraźna jak w okularach.

W rzeczywistości jest odwrotnie – soczewka przylega do rogówki i nie ogranicza widzenie peryferyjne. Tymczasem okulary od oczu znajdują się na odległości kilku centymetrów, ramka zasłania widok, a pole peryferyjne poza ramką jest widoczne niewyraźnie. Soczewki również nie podlegają warunkom naturalnym – nie pokrywają się rosą zimą, nie pada na nie deszcz latem.

Zakładanie/zdejmowanie soczewek kontaktowych jest trudne.

Tak, na początku może wydawać się to trudne zadanie, ale z pomocą lekarzy i kilku wskazówek, jak to zrobić, ta czynność stanie się łatwa i mechanicznie wykonywaną.

Soczewki kontaktowe powodować infekcje.

Zakażenia wywołują nie soczewki i standardy higieny ich gospodarza. Na przykład, niemycie rąk i dotykanie rogówki oczu brudnymi rękoma. Ponadto, czyszczenie soczewek lub nawadnianie wodą z kranu, w której zazwyczaj roi się od dla jelita nieszkodliwych, ale dla oczu wrogich mikroorganizmów. Jeśli zastosujemy się do zaleceń lekarza i wszystkie najważniejsze środki higieny, unikniemy infekcji soczewek.

Soczewki kontaktowe zanikną w oku, przesuną się na inną stronę gałki ocznej.

Jeden z najzabawniejszych mitów, zrodzonych z niewiedzy ludzkiej anatomii. Oko każdego z nas jest pokryte cienką błoną, która obejmuje naszą białą część oka, jest związana z wewnętrzną częścią powieki, i tym samym, czego się obawia większość, zapobiega przesunięciu się soczewki głębiej į zagubieniu się w oku.

Soczewki kontaktowe są drogie.

W wielu przypadkach, soczewki kontaktowe mogą kosztować taniej niż dobre okulary. Nawet soczewki jednodniowe, kiedyś uważane za luksus, są teraz dostępne dla wszystkich i zwykle kosztują mniej niż filiżanka kawy.

Na koniec!

Większość wątpliwości i obaw wynika z niewiedzy, braku czasu na wyszukiwanie informacji. Technologia soczewek kontaktowych idzie w parze z innowacyjnością i maksymalnie eliminuje czynniki niedogodności. Cena, która była wyższa w przeszłości, spadła również ze względu na postęp technologiczny. Pojawiające się problemy są często związane ze słabą higieną użytkownika, a nie z powodu samych soczewek.

Jesteśmy szczęśliwi, jeśli rozwialiśmy wątpliwości i dostarczyliśmy przydatną informację. Pamiętaj, że w razie wątpliwości z powodu soczewek, można udać się do najbliższego okulisty, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Leave a Reply